ACTOR IN A LEADING ROLE My Nominations MY WINNER: Cillian Murphy – “Oppenheimer” ACTOR IN A SUPPORTING ROLE My Nominations MY WINNER: Robert Downey Jr. – “Oppenheimer” ACTRESS IN A […]
ACTOR IN A LEADING ROLE
My Nominations
Dave Bautista – “Knock At The Cabin”
Matt Damon – “Air”
Taron Egerton – “Tetris”
Cillian Murphy – “Oppenheimer”
Keanu Reeves – “John Wick: Chapter 4”
MY WINNER: Cillian Murphy – “Oppenheimer”
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
My Nominations
Robert Downey Jr. – “Oppenheimer”
Josh Hamilton – “Reality”
Chris Messina – “Air”
Gary Oldman – “Oppenheimer”
Donnie Yen – “John Wick: Chapter 4”
MY WINNER: Robert Downey Jr. – “Oppenheimer”
ACTRESS IN A LEADING ROLE
My Nominations
Emily Blunt – “Oppenheimer”
Melissa Barrera – “Scream VI”
Keira Knightly – “Boston Strangler”
Sydney Sweeney – “Reality”
Phoebe Waller-Bridge – “Indiana Jones & The Dial Of Destiny”
MY WINNER: Sydney Sweeney – “Reality”
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
My Nominations
Viola Davis – “Air”
Liana Liberato – “Scream VI”
Sophia Lillis – “Dungeon & Dragons: Honor Among Thieves”
Florence Pugh – “Oppenheimer”
Jasmin Savoy Brown – “Scream VI”
MY WINNER: Florence Pugh – “Oppenheimer”
ANIMATED FEATURE FILM
My Nominations
“Batman: The Doom That Came To Gotham”
“Legion Of Super-Heroes”
MY WINNER: “Legion Of Super-Heroes”
CINEMATOGRAPHY
My Nominations
“John Wick: Chapter 4” – Dan Lausten
“Oppenheimer” – Hoyte Van Hoytema
“The Pale Blue Eye” – Masanobu Takayanagi
“Scream VI” – Brett Jutkiewicz
“Tetris” – Alwin H. Küchler
MY WINNER: “Oppenheimer” – Hoyte Van Hoytema
COSTUME DESIGN
My Nominations
“Air” – Charlese Antoinette Jones
“John Wick: Chapter 4” – Paco Delgado
“Oppenheimer” – Ellen Mirojnick
“The Pale Blue Eye” – Kasia Walicka Maimone
“Tetris” – Nat Turner
MY WINNER: “Air” – Charlese Antoinette Jones
BEST DIRECTOR
My Nominations
Ben Affleck – “Air”
Jon S. Baird – “Tetris”
Sam Hargrave – “Extraction 2”
Christopher Nolan – “Oppenheimer”
Chad Stahelski – “John Wick: Chapter 4”
MY WINNER: Christopher Nolan – “Oppenheimer”
BEST DOCUMENTARY (FEATURE)
My Nominations
“Call Me Kate”
“Cocaine Bear: The True Story”
MY WINNER: “”Call Me Kate”
BEST DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)
My Nominations
“Making Of The Last Of Us”
“Just a Boy From Tupelo: Bringing Elvis To The Big Screen”
MY WINNER: “Making Of The Last Of Us“
FILM EDITING
My Nominations
“Air” – William Goldenberg
“Extraction 2” – William Hoy, Alex Rodríguez
“John Wick: Chapter 4” – Nathan Orloff
“Oppenheimer” – Jennifer Lame
“Reality” – Ron Dulin, Jennifer Vecchiarello
MY WINNER: “John Wick: Chapter 4” – Nathan Orloff
INTERNATIONAL FEATURE FILM
My Nominations
Have not seen any movies applicable to this category.
MY WINNER: Have not seen any movies applicable to this category.
MAKEUP AND HAIRSTYLING
My Nominations
“Boston Strangler” – Can’t Identify Lead
“John Wick: Chapter 4” – Can’t Identify Lead
“Oppenheimer” – Luisa Abel
“The Pale Blue Eye” – Can’t Identify Lead
“Tetris” – Can’t Identify Lead
MY WINNER: “Oppenheimer” – Luisa Abel
ORIGINAL SCORE
My Nominations
“John Wick: Chapter 4” – Tyler Bates, Joel J. Richard
“Indiana Jones And The Dial Of Destiny” – John Williams
“Oppenheimer” – Ludwig Göransson
“The Pale Blue Eye” – Howard Shore
“Tetris” – Lorne Balfe
MY WINNER: “Oppenheimer” – Ludwig Göransson
ORIGINAL SONG
My Nominations
Have not seen any movies applicable to this category.
MY WINNER: Have not seen any movies applicable to this category.
BEST PICTURE
My Nominations
“Air”
“Dungeon & Dragons: Honor Among Thieves”
“Indiana Jones And The Dial Of Destiny”
“John Wick: Chapter 4”
“Oppenheimer”
“Reality”
“Renfield”
“Scream VI”
“Sisu”
“Tetris”
MY WINNER: “Oppenheimer”
PRODUCTION DESIGN
My Nominations
“Air”
“Boston Strangler”
“John Wick: Chapter 4”
“Oppenheimer”
“The Pale Blue Eye”
MY WINNER: “Oppenheimer”
SHORT FILM ANIMATED
My Nominations
Have not seen any movies applicable to this category.
MY WINNER: Have not seen any movies applicable to this category.
SHORT FILM LIVE ACTION
My Nominations
Have not seen any movies applicable to this category.
MY WINNER: Have not seen any movies applicable to this category.
SOUND
My Nominations
“Extraction 2”
“Dungeon & Dragons: Honor Among Thieves”
“John Wick: Chapter 4”
“Oppenheimer”
“Tetris”
MY WINNER: “Oppenheimer”
VISUAL EFFECTS
My Nominations
“Indiana Jones And The Dial Of Destiny”
“John Wick: Chapter 4″
“M3gan”
“Oppenheimer”
“Renfield”
MY WINNER: “Oppenheimer”
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
My Nominations
“Cocaine Bear” – Jimmy Warden
“Knock At The Cabin” – Paul Tremblay, M. Night Shyamalan, Steve Desmond, Michael Sherman
“Oppenheimer” – Kai Bird, Christopher Nolan, Martin Sherwin
“The Pale Blue Eye” – Scott Cooper, Louis Bayard
“Reality” – Tina Satter, James Paul Dallas
MY WINNER: “Oppenheimer” – Kai Bird, Christopher Nolan, Martin Sherwin
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
My Nominations
“Air” – Alex Convery
“Dungeon & Dragons: Honor Among Thieves” – Jonathan Goldstein, John Francis Daley, Michael Gilio, Chris McKay